אליעזר בן-צור

אליעזר בן-צור
2005- 1926

002אליעזר נולד בחיפה בשנת 1926, כשנתיים אחרי שהוריו, ארנסט והטה וולשטיין, עלו מגרמניה לארץ ממניעים ציוניים.

את שנות הילדות העביר בחיפה, בבית המלון שהיה שייך להוריו  – המלון הראשון בחיפה, עם אחיו הבכור יעקב ואחיו הצעיר, אמיתי.

מגיל צעיר נטל חלק בעבודות המלון – סחיבת מזוודות, צחצוח נעלי האורחים וטיפוח הגינה.

אליעזר גדל בבית ציוני וחונך על אהבת האדם והארץ. חברי ילדותו היו יהודים וערבים – תושבי הסביבה. מחבריו הערבים למד את השפה, שאהב מאוד לדבר בה עם שכניו וחבריו הערבים כל חייו.

אליעזר ציור - 002בגיל 11 הצטרף אליעזר לתנועת “המחנות העולים”, ובגיל 17 התגייס ל”הגנה”. במלחמת העולם השנייה, כשהייה בן 19, לחם במסגרת הבריגדה היהודית בצבא הבריטי. אחר כך שירת בפלמ”ח, ובמסגרתו הצטרף להכשרת ”מעוז” של “המחנות העולים”, שאיתה הגיע לבית הערבה בשנת 1947. עם פינוי בית הערבה הגיע עם החברים לסדום ואחר כך היה שותף להקמת הבית בקיבוץ כברי.

את בלהה הכיר אליעזר עוד בבית הערבה והחברות ביניהם התפתחה בימיה הראשונים של כברי. השניים נישאו ב- 8 בנובמבר 1949. בעוד שבוע הם היו אמורים לחגוג 56 שנות נישואים!

בשנת 1950 נולד דוד. אליעזר היה אבא מסור ואוהב לדוד ולנעמי, שנולדה בשנת 1956. כאבא, לא היה מוכן להישמע לחוקים הנוקשים של בית הילדים והתעקש לבוא לבקר את ילדיו בבית הילדים, בבגדי העבודה שלו.

אליעזר היה עובד אדמה חרוץ ומסור כל ימיו. 35 שנים עבר בפרדס, שבמהלכן למד ריכוז משק בעין- חרוד, היה מגויס לקיבוץ אייל ועסק בהדרכה בענף ההדרים. עם עקירת הפרדס הצטרף לעבודה בצוות מטעי האבוקדו, ושם עבד עד לפני שנתיים.

רישום של אורי רייזמן 1984

רישום של אורי רייזמן 1984

העבודה הייתה תמצית חייו, לה היה מסור, אותה אהב ובה השקיע את כל כולו. עד החודשים האחרונים עוד הרכיב לחברי כברי עצים ושמח לראות אותם מתפתחים ונותנים פרי.

ב-1981 נולד הנכד הראשון, ענבר, ואחריו יעל ועמר. – אליעזר אהב אותם אהבה עזה ובילה במחיצתם כמה שרק אפשר.

לפני 10 שנים חלה במחלת הפרקינסון ולפני שלוש שנים גם בסרטן. אליעזר לא היה מוכן להיכנע למחלות הקשות, בעקשנות ובנחישות עשה כל שאפשר לבלום אותן ולחיות חיים איכותיים, לעבוד, לתרום, ללמוד, לקרוא ולפתור תשבצים ולבלות עם המשפחה.

הוא היה צלול, ערני ומתעניין עד יום מותו. אבל ביום שני 31/10 הכריעו אותו המחלות ואליעזר הלך לעולמו בביתו.

יהי זכרו ברוך.

 

 

סגור לתגובות.